TÜBİTAK 1002-A Programı Kapsamında Üniversitemize İki Yeni Proje Desteği

22 Mayıs 2023

Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümümüzden Dr. Öğr. Üyesi Murat Tiniç’in sunmuş olduğu “Konsantre Sahiplik ve İkincil Piyasalarda Bilgi Dengesizliği: Türk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Hisselerinin Fiyat Oluşumunda Aracı Kurumların Rolü” başlıklı proje ile Mekatronik Mühendisliği bölümümüzden Dr. Öğr. Üyesi Mine Saraç Stroppa’nın sunmuş olduğu “Sanal Gerçeklik Uygulamaları Üzerinde Kullanılacak Göz-Bakış Davranışlarının Girdi ve Değerlendirme Metotları” başlıklı proje,  TÜBİTAK 1002-A programı kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.

Dr. Tiniç’in projesinin temel amacı hukuksal altyapı ve kurumsal yönetim yapıları göz önüne alınarak Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO), büyük ve küçük sermayedarları arasındaki bilgi asimetrisinin ikincil piyasalara ve finansal kararlarına etkisinin araştırılmasıdır.

Dr. Saraç Stroppa’nın projesi ise sanal gerçeklik ortamlarındaki 3 boyutlu havada çizim görevlerini, göz-bakış davranışını kullanarak geliştirmeyi ve iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Murat ve Mine Hocalarımızı tebrik eder, araştırmalarında başarılar dileriz.